Forum www.biotech10sum.fora.pl Strona Główna

Forum www.biotech10sum.fora.pl Strona Główna -> I Rok-semestr II / Biologia Zwierząt -> Zeszłoroczne pytania z egzaminu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PatrykG00D
Administrator



Dołączył: 05 Paź 2010
Posty: 37
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5


PostWysłany: Śro 16:36, 08 Cze 2011    Temat postu: Zeszłoroczne pytania z egzaminu

Atropozoonoza - Choroby odzwierzęce (antropozoonozy) to choroby, które w sposób naturalny mogą zostać przeniesione ze zwierząt na człowieka. Stan Anapireksji – stan eutermii (dobroczynny dla organizmu), polegający na obniżeniu temperatury nastawczej organizmu; stan odwróconej gorączki; stan anapireksji wywołuje m.in. trauma (np. duży ubytek krwi), endotoksemia (posocznica), neurotoksyny (np. alkohole). Anapireksja ma działanie neuroprotekcyjne, więc jest stanem pożądanym przy uszkodzeniach mózgu, niedotlenieniu itp. Ważna jest umiejętność odróżnienia hipotermii od anapireksji. Stan, w którym organizm nie jest w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury ciała (na przykład na skutek przebywania na mrozie) nazywa się hipotermią, natomiast w anapireksji organizm obniża w ośrodku termoregulacji swój punkt nastawczy (tzw. set point) co powoduje obniżenie temperatury. Obniżenie temperatury w anapireksji nie wynika jednak z niemożności jej osiągnięcia, ale z konieczności oszczędnego gospodarowania tlenem. Gruźlica odzwierzeca - prątek bydlęcy to główna przyczyna zakażenia (jest też ptasi, mysi), gruźlica u bydląt jest gruźlicą narządową (prosowata), miejsce w którym się rozwija są to najcześciej węzły chłonne itp. Tusza uzyskana od takiego zwierzęcia powinna być utylizowana, ale w polsce wycina się zakażone miejsca gruźlicą a mięso dopuszcza się do warunkowego obrotu (w postaci konserw), z kolei jedyne mleko bezpieczne jest to mleko z kartonika (po procesie UHT – ultra high temperature – mleko jest tłoczone przez milisekundę pod ciśnieniem do kapilar rozgrzanych do 110°C). Altruzim u zwierząt - Jedno z typowych zachowań zwierzęcych zwiększających ich łączną wartość przstosowawczą.
Altruizm twardy – jednostki poświęcają się dla innych bez możliwości uzyskania gratyfikacji
Altruizm odwzajemniony – w wyniku altruistycznego działania jednostki staje się ona w późniejszym czasie także przedmiotem zachowania altruistycznego, czylinjest wynagradzana
Altruistyczne zachowania organizmów wynikają z egoizmu genów.
Altruizm zwierząt
zachowanie w obrębie danego gatunku, w wyniku którego osobnik tak się zachowujący ponosi pewne kosszty wobec innego, który z kolei zyskuje.

osbobnik nie odnosi żadnych osobistych korzyści ze swojego działania – naraża się, poświęca dla kolektywu np. owady społeczne mutualizm – wspólne działanie przynozące bezpośrednie korzyści neto wszystkim uczestniczącym w nich osobnikom w kategoriach przeżycia lub własnej reprodukcji
np. wspólne łowy, wspólna ochrona potomstwa
altruizm odwzajemniony – osobbnik pomagający innym oczekuje, że w przyszłości sam dozna od nich pomocy
- kooperacja typu „wet za wet” (reguła ewolucyjnie stabilna) np. samce pawianów w okresie godowym /Parker 1977/
manipulacja – dawcy mogą być w altruistyczne zachowania „wrabiani”
np. pasożyt lęgowy – kukułka; samice szpaka Częstotliwość cyklu płciowego zwierząt –
Częstotliwość wystepowania cyklów płciowych u samic w ciągu roku
- samice poliestralne (wielorujowe) – cykle płciowe powtarzają się kolejno przec cały rok, jeśli samica nie zajdzie w ciążę (klacz, krowa, locha, mysz labor., szczur labor.)
- samice poliestralne sezonowo – cykle płciowe powtarzają się kilkakrotnie w okreslonych porach roku (owca, koza, kotka)
- samice distralne – 2 cykle w ciągu roku (suka)
- samice monoestralne – jeden cykl w ciągu roku (większość samic zwierząt dzikich) Wykorzystanie zwierząt laboratoryjnych ( patrz seminarium numer 3) Fazy cyklu płciowego –
Fazy cyklu płciowego samic (zwierząt domowych)
- faza pęcherzykowa – poprzedza owulację, trwa kilka dni
- faza ciałka żółtego – rozpoczyna się bezpośrednio po owulacji
Fazy cyklu płciowego samic zwierząt (myszy, szczury)
- faza przedrujowa (proestrus) – trwa 1 dzień, w jajniku wzrastają pęcherzyki Graffa, obfita wydzielina pochwy (mikroskopowo widoczne kom. nabłonkowe o dużych jądrach)
- faza rui (estrus) – trwa 1-2 dni, pęcherzyki Graafa całkowicie dojrzałe następuje wypadanie kom. jajowych, wydzielina pochwy (mikroskopowo widoczna duża ilość zrogowaciałych kom. nabłonkowych bezjądrzastych)
- faza porujowa (metestrus) – trwa 1 dzień, w miejscu pęknięcia pęcherzyka Graafa powstaje ciałko żółte, wydzielina pochwy mniej obfita (mikroskopowo widoczne zrogowaciałe kom. nabłonkowe i liczne leukocyty)
- faza spoczynkowa (diestrus) – trwa 1-2 dni

Ruja
okres w którym przypada maksymalne natężenie zespołu objawów popędu płciowego spowodowane działaniem estrogenów stan maksymalnej gotowości rozrodczej samicy.


Owulacja
pęknięcie dojrzałego pęcherzyka Graffa i uwolnienie oocytu, który trafia do jajowodu. Występuje przeważnie w czasie rui. Większość samic owuluje spontanicznie (samorzutnie) pod wpływem działania uwolnionego LH (lutropina).

Owulacja indukowana (prowokowana)
dodatkowy bodziec w postaci kopulacji dla zwiększenia poziomu LH we krwi (kotki, królice, norki) Pamięć u zwierząt
Uczenie się i zapamiętywanie
- pamięć natychmiastowa
- pamięć świeża (short term memory) – przechowanie śladów po odebranym bodźcu, na krótki czas – ilkadziesiąt sekund do kilkudziesięciu minut
- pamięć trwała (long – term memory) – konsolidacja pamięci, trwa od kilku do kilkudziesięciu minut, tak aby mogły powstać twałe zmiany w połączeniach pomiędzy neuronami w postaci nowych połąćzeń synaptycznych i mogło dojść do ekspresji określonych genów

Pamięć twała


- proceduralna (nie opisowa)
- wprawa w wykonywaniu czynności ruchowych
- ułatwienie wykonywania czynności ruchowych
- warunkowanie – asocjacja pomiędzy bodźcami działającymi w przeszłości
- habituacja uwrażliwienie – nie asocjacyjne zmniejszenie lub zwiększenie reakcji na powtarzający się bodziec Metody badań etologicznych
Metody porównawcze
- porównania pomiędzy osobnikami w obrębie gatunku
- porównania międzygatunkowe

Metody eksperymentalne
- Badanie kosztów i korzyści osobnika danego gatunku, wiążacych się z danym wzorcem zachowania
- Każde zachowanie ma okreslone koszty i korzyści, zatem dobór naturalny powinien tak kształtować zwierzęta, by maksymalizowały zysk nettol ostateczną miara zysku netto musi być przekazanie genów przyszlym pokoleniom. Zalezy to od róznych krótkoterminowych celów takich jak efektywność zdobywania pokarmu, zdobywania parterów, unikania drapieżników.
10 . Zwięrzęta transgeniczne -
pozyskano szczura bez futra ale zza dużą skórą – cały pomarszczony. Skóra ta może zostać wykorzystana np. w korekcji małżowiny usznej. Pod skórę szczura wprowadzany jest szlif chrzęstny z żeber czlowieka i ucho wyrasta na grzbiecie szczura i wtedy można zrobić przeszczep (około 200 ludzi ma takie ucho).

Transgeniczne zwierzęta mają wady np.
- myszy po 4 miesiącach mają białaczke
- szczury mają dużę nadciśnienie pochodzenia nerkowego

zwierze służy człowiekowi i badaczowi ciałem i cierpieniem.

Rak elriha - rak który występuje w hodowlach in vitro, …...........................

ingerencja genetyczna w myszy pozwoliła uzyskać wiele różnych odmian pod względem kolorystycznym, wielkościowym (z małej białej myszki, duża spasła – jak świnka morska), brak futra itp. itd.
Polska świnia TG 1154 - Narządy ze świni z racji dużego podobieństwa anatomicznego i fizjologicznego do ludzkich są od dawna brane za potencjalnie możliwe do przeszczepień dla człowieka.

11. Standaryzacja Hodowlana ( patrz wykład numer 3 )

Thanks to Max


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marta Pacholewicz 11D




Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gliwice


PostWysłany: Wto 14:46, 14 Cze 2011    Temat postu:

Mógłby mi ktoś powiedzieć co to jest dramatyp i jakie są kryteria wyboru metod eutanazji?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Daria Jeż




Dołączył: 06 Paź 2010
Posty: 27
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Lyski


PostWysłany: Wto 19:22, 14 Cze 2011    Temat postu:

o eutanazji napisałam że musi byc zapewnione bezpieczeństwo pracowników, ważna szybkość wykonania zabiegu, zwierze nie może być zestresowane/ zdenerowane, nie może się bać.

Zwierzęta o ujednoliconym dramatypie - zwierze o ustalonej charakterystyce hodowlane pod stała kontrola gen. i zdrowotna, w ścisle okreslonych warunkach srodowiskowych.

Ja tak napisałam więc może dobrze Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.biotech10sum.fora.pl Strona Główna -> I Rok-semestr II / Biologia Zwierząt Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin